В Пазарджишко и Плевенско в професионалните училища има най-много от „малките паралелки”

Професионалното образование привлича все по-малко ученици през последните десетилетия.

Тази тенденция се наблюдава не само в България, но в като цяло в Европа. Причините за това са комплексни. От една страна, намалението на средните специалисти е продиктувано от влошената демографска ситуация. От друга страна, качеството на образованието в много професионални училища запада. В същото време професионалното образование често се свързва с непрестижен и нископлатен труд.
Анализът на данните за участието на средните специалисти в България обаче показва, че те заемат важно място на пазара на труда, коментират в свой анализ от Института по пазарна икономика. Придобилите професионална квалификация са с по-висока икономическа активност, по-висока заетост и по-ниска безработица, както и работят в сравнително високоплатени и високо продуктивни сектори на икономиката. Тези показатели поставят представянето на групата на средните специалисти на пазара на труда над тези с общообразователна подготовка и едно стъпало под висшистите.
В държавния план-прием за учебната 2015/2016 г. в държавните и общинските училища пък се вижда, че за много от паралелките за придобиване на професионална квалификация не могат да се съберат ученици за сформиране на пълни паралелки. В тези „малки паралелки” ще се обучават по 6 или 13 ученика вместо стандартните паралелки от 26, 30 или 35 ученика. Общо за България за учебната 2015/2016 г. има 509 такива паралелки в 218 училища. Най-много непълни паралелки има в областите Плевен (66 в 21 училища) и Пазарджик (43 в 14 училища), а най-малко – в област Бургас (3 в 2 училища). Тази статистика подсказва възможността подобни паралелки да съществуват, само за да не се закрие училището въпреки липсата на интерес към специалностите, които се предлагат. Обучените за придобиване на професионална квалификация в област Пазарджик през 2014 година са 426 души, което е едва 2,30% от общия им брой за страната – 18 546. 56% от завършилите средно образование в Пазарджик са взели дипломите си от професионални училища, което поставя областта в средата на своеобразна класация в страната.
Като цяло големият спад на учениците, обучаващи се в професионално гимназии през последните 15 години, следва отблизо този на учащите в общообразователни училища и основната причина за това е демографският проблем в страната.
Най-търсени професии с професионално образование са строителни работници (19 605 работни места); персонал, зает в сферата на персоналните услуги (9628 работни места); металурзи; машиностроители и сродни на тях работници и занаятчии (5521 работни места).

Вижте още

Днес църката почита Св. Сава Освещени

Православната църква посвещава 5-ти декември на светеца Св. Сава Освещени, построил в края на живота …

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва бисквитки (cookies), за да Ви покажем съдържанието, което Ви интересува. Използвайки този сайт, Вие се съгласявате с нашите условия.