четвъртък , 2 май 2024
Водещи новини

Православната църква чества Покров Богородичен

Празникът възникнал през в първата половина на Х век, в края на живота на св. Андрей Юродиви († ок. 936 г.), за да се почете явяването на Божията Майка в Константинопол.

 Празникът Покров на Божията Майка се извършва само в славянските страни – вероятно защото св. Андрей бил славянин по произход. В повечето славянски езици думата „покров“ означава едновременно „покривало“ и „защита“.
 Какво разказва Преданието
На 1 октомври 910 г. сарацините (араби) нахлули в пределите на Византийската империя и я подложили на тежко изпитание. Император по това време бил Лъв Мъдри (886-911). Свети Андрей Юродиви с ученика си Епифаний се намирал по това време на всенощно бдение в константинополската църква Влахерна, където се пазела като скъпоценна реликва – една от одеждите на света Богородица. Било събота срещу неделя. Църквата била пълна с народ.
В 10 часа през нощта по време на всенощното бдение св. Андрей насочил погледа си нагоре и видял св. Богородица във въздуха. Тя била обкръжена от пророци, апостоли и ангели. Със своя омофор покривала богомолния народ и се молела за него на своя божествен Син.
Развълнуван от гледката, св. Андрей запитал тихо ученика си:
– Виждаш ли, брате, как света Богородица се моли?
Епифаний отговорил:
– Виждам, отче свети, и се ужасявам!
Това видение на двамата подвижници станало известно на богомолците в храма, а след това и на целия град.
Арабите били прогонени от страната, а Църквата учредила празника „Покров Богородичен“.
Източник:
pravoslavieto.com

Вижте още

Премиерът на РБългария защити розовото масло в Брюксел

Министър-председателят на РБългария акад. Николай Денков категорично защити българското розово масло и останалите натурални етерични …

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва бисквитки (cookies), за да Ви покажем съдържанието, което Ви интересува. Използвайки този сайт, Вие се съгласявате с нашите условия.