Водещи новини

Днес човечеството празнува световния си ден, България е сред „по-добрите страни”

Днес е Световният ден на човечеството (препоръчан да се празнува от Фонда на ООН за населението (рус.) през 1989 г., по повод раждането на 5-милиардния жител на планетата на 11 юли 1987 г.).

В края на юни бе разпространена информация, която може да вдъхне ни кураж като нация. В. „Дейли мейл”, цитиран от БГНЕС, съобщи, че Ирландия е най-добрата страна в света от гледна точка на принос към планетата и човечеството, а България е поставена на 32-о място сред 125 страни.
Индексът „Добра страна”, създаден от политическия съветник Саймън Анхолт, взема предвид 35 различни вида данни от ООН, Световната банка и други международни и неправителствени организации. Те включват информация за свободата на медиите, броя на приетите бежанци, количеството изнесени оръжия и броя на носителите на Нобелова награда. Индексът се публикува за първи път. След това страните са класирани според приноса им в науката и технологиите, културата, международния мир и сигурност, световния ред, планетата и климата, просперитет и равенство, здравеопазване и благосъстояние на човечеството.
България е поставена на 19-то място по принос към науката и технологиите, на 27-мо място по принос към културата, на 79-то – към международния мир и сигурност, на 36-о – към световния ред, на 80-то – към планетата и климата, на 70-то – към просперитет и равенство и на 55-то – към здравеопазване и благосъстояние на човечеството.
Ирак, Либия и Виетнам допринасят най-малко за глобалното добруване. А на върха на класацията след Ирландия се нареждат Финландия, Швейцария, Холандия, Нова Зеландия, Швеция, Великобритания, Норвегия, Дания и Белгия.
Анхолт заявява, че изследването няма за цел да хвали или засрамва държавите или да дава морални оценки, а да предизвика дебат за ролята на страните в глобален контекст. Скандинавия е регионът който е дал най-голям колективен принос за човечеството и планетата, а САЩ са поставени на 21-о място заради лошата си оценка в областта на международния мир и сигурност. Анхолт се надява, че индексът ще промени начина, по който действат страните, като ги окуражи да мислят за глобалните последици от действията си.
Извън Западна Европа и англоговорящия свят най-високопоставената страна е Коста Рика, която заема 22-о място, а Чили е на 24-о. Кения е африканската страна, която допринася най-много за планетата, поставена на 26-о място.
Белгия допринася най-много в света за културата, а Испания е на първо място в категорията здравеопазване и благосъстояние. Русия е поставена на 95-то място, като приносът й към глобалното добруване е близък до този на Хондурас и Демократична република Конго. Индия е на 81-о място, а Китай – едва на 107-о.
Използван източник: http://society.actualno.com

Вижте още

Премиерът на РБългария защити розовото масло в Брюксел

Министър-председателят на РБългария акад. Николай Денков категорично защити българското розово масло и останалите натурални етерични …

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва бисквитки (cookies), за да Ви покажем съдържанието, което Ви интересува. Използвайки този сайт, Вие се съгласявате с нашите условия.