понеделник , 27 май 2024
Водещи новини

Учители от проект „Технологии и Иновативни Методи” споделиха опит и впечатления с колегите си от СУ „Нешо Бончев”.Мотото бе цитат от Джон Дюи: „Ако ДНЕС преподаваме на децата така, както правехме ВЧЕРА, то ние ограбваме тяхното УТРЕ!“

Учителите по английски език в СУ „Нешо Бончев“ Панагюрище Силвия Бобекова и Антонина Футекова, част от екипа по проект “ТИМ – Технологии и Иновативни методи”,

програма “Еразъм+”, споделиха на вътрешноквалификационна сбирка със своите колеги натрупан опит от обучението си в Алфа Колидж, Дъблин. Представяйки образованието в 21-ви век, те акцентираха върху автономното учене и преподаване, както и върху критичното мислене.
Водещите провокираха колегите си с думите „Да подготвим учениците за живот извън класната стая в свят, който НЕ съществува, и професии, които НЕ съществуват“ и продължиха с Протокола ЗИН (KWL), а именно: какво ЗНАМ, ИСКАМ да знам и какво НАУЧИХ. Чрез работа в екип учителите от СУ “Н. Бончев” дискутираха върху актуалната тема за уменията, които всички ние трябва да притежаваме, за да се справяме с предизвикателствата на 21-ви век. 
Обучаващите предложиха работа с лимитирани ресурси, гъвкавост, адаптивност и креативност, а участници достигнаха до ценната информация чрез QR-кодове с мобилните си телефони.

Разгледана и дискутирана беше брошурата, която в синтезиран вид представя темите, обсъждани по време на курса „Образование за 21-ви век – Превръщане на училищата в подходящи за бъдещето на децата“, а именно:

       Автономност на учителите и учениците;
       Главните роли на учителя – експерт, ролеви модел, фасилитатор (чрез напътствия, предоставя възможности за учене), модератор (взема справедливо решение), доставчик на информация;
       Концепции за автономното образование – способността да поемеш контрола над собственото си обучение;
       Практики за самооценяване на учителите;
       Критично мислене – активизиране мисленето на младите хора чрез задаване на провокиращи въпроси – да се научат да мислят, а не да повтарят;
       Технологични ресурси за учители и ученици. Рубрики за оценяване;
       Седемте умения за оцеляване – критично мислене и разрешаване на проблеми; сътрудничество; адаптивност; инициативност и предприемачески дух; ефективна писмена и устна комуникация; достъп до информация и анализ; любопитство и силно въображение;
       Прилики и разлики между Проектно-базираното обучение и Обучение, базирано на проблем;
       Преподаване на учебни предмети посредством чужд език;
       Междукултурализъм – концепции за равенство и справедливост.
Присъстващите се убедиха в необходимостта съвременният ученик да притежава умения за учене, функционална грамотност и справяне с живота в 21-ви век.

Бенефициент на проект „ТИМ – Технологии и Иновативни Методи“ с рег. № 2018-1-BG01-KA101-047165 по програма Еразъм+ на стойност 29 524 евро е СУ „Нешо Бончев“-Панагюрище. Целта е повишаване качеството на образование и квалификация на педагогическите специалисти.
Екип „Реклама“, СУ „Нешо Бончев“
 

Вижте още

Ученици от СУ „Нешо Бончев“ проведоха експерименти в ПУ по интердисциплинарен проект “Учи, за да можеш!”

Активното сътрудничество между СУ “Нешо Бончев”-гр. Панагюрище и Пловдивски университет “Паисий Хилендарски” в областта на …

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва бисквитки (cookies), за да Ви покажем съдържанието, което Ви интересува. Използвайки този сайт, Вие се съгласявате с нашите условия.