понеделник , 6 май 2024

Какво е радон и защо ще измерват нивата му?

От март в страната ни започна национално проучване за нивата на радон в сгради, което обхваща всички области на Република България.

Проучването е част от Национална програма за намаляване въздействието на концентрацията на радон върху здравето на българското население 2013-2017г. 
Единственият начин да се разбере каква е концентрацията на радон в жилището е измерването му с детектори. За провеждане на националното проучване се използват пасивни детектори за дългосрочно (6 месеца) измерване на концентрацията на радон в сгради. Детекторът не излъчва йонизиращо или друг вид лъчение и служи за измерване на част от естествения радиационен фон. На територията на област Пазарджик ще бъдат поставени общо 98 детектори, съгласно разработена процедура за разпределение на детекторите от Министерство на здравеопазването. Проучването ще се извърши в следните общини: Пазарджик, Белово, Брацигово, Велинград, Лесичово, Панагюрище, Пещера, Ракитово, Септември и Стрелча. Произволно се избират жилища в градовете и селата. РЗИ – Пазарджик започна поставянето на детектори в жилищата на доброволци, желаещи да измерят нивата на радон в жилището си. 
Радонът е естествен радиоактивен газ, безцветен, без мирис и вкус. Радонът се образува непрекъснато при радиоактивното разпадане на уран в почвата и скалите. Придвижва се на големи разстояния в почвата, достига до повърхностните земни слоеве и въздуха и прониква в жилищата. Обикновено налягането в дома е по-ниско, отколкото налягането в почвата около неговата основа, и поради тази разлика, жилището „издърпва” радона през цепнатините на основата, комуникационни тръби, водопроводната мрежа и др. пролуки. Основният път на въздействие от радон е чрез инхалиране (вдишване). По-голяма част от вдишания газ се издишва обратно. Разпадните продукти на радона, които не са газообразни, се отлагат по стените, пода или прашинките, плуващи във въздуха, откъдето по-късно биха могли да постъпят с вдишания въздух в човешкия организъм.
Радонът е втората след тютюнопушенето причина за възникване на рак на белия дроб и е основен фактор за непушачите. Рискът за рак на белия дроб може да бъде намален чрез измерване концентрацията на радона и предприемане на необходимите действия, в случай че се регистрират високи нива. Националното проучване на нивата на радон в сгради има за цел да се оцени скрининговото териториално разпределение на концентрацията на радон по области в Република България и се определи разпределението на средните годишни концентрации на радон в жилища. 

Вижте още

Въвеждане на противоепидемични мерки в област Пазарджик се очаква от 26 януари до 3 февруари

Областният управител Валентина Кайтазова и главният секретар на РЗИ Пазарджик д-р Зоя Шошева проведоха на …

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва бисквитки (cookies), за да Ви покажем съдържанието, което Ви интересува. Използвайки този сайт, Вие се съгласявате с нашите условия.