петък , 26 април 2024

Седмица на отворените врати за безплатни прегледи за туберкулоза в Пазарджик

От 20 до 24 март  от 08.00 ч. до 12.00 ч. ще се провеждат безплатни скринингови прегледи за туберкулоза в „СБАЛПФЗ – д-р Н. Пенчев – Пазарджик“.

Лекари, извършващи прегледите, са д-р Сотирова – управител на лечебното заведение,

д-р  Аврамов и д-р Дончев.

Кампанията „Седмица на отворените врати” се осъществява във връзка с изпълнение на Националната програма за превенция и контрол на туберкулозата в Р България за периода 2021 – 2025 г. и по повод Световния ден за борба с туберкулозата.

Целта на инициативата е да се повиши обществената информираност по отношение на това сериозно инфекциозно заболяване и да се даде възможност на всеки равен достъп до здравни услуги.

По време на „Седмицата на отворените врати“ на всеки желаещ ще се предлага скрининг за риска от туберкулоза чрез анкета и консултации. На лицата, които са в риск, ще се извършват допълнителни прегледи и изследвания.

Обявяването на седмици за безплатни профилактични прегледи през последните години се доказа като много добра практика за откриване на случаи с туберкулоза и своевременно предприемане на мерки за лечение и прекъсване на веригата от предаване на инфекцията.  

* * * 

На 24 март се отбелязва Световният ден за борба с туберкулозата, като през 2023 г. мотото на инициативата е: „Да! Ние можем да спрем туберкулозата!“.

В тази връзка от 20 март 2023 г. стартират безплатни прегледи за туберкулоза в лечебни заведения за диагностика и лечение на туберкулозата в областните градове на страната. 

В резултат на изпълнението на Националните програми за превенция и контрол на туберкулоза в България e налице тенденция за трайно намаляване на заболяемостта от туберкулоза – от 26.6 на 100 хил. население през 2012 г. до 14.8 на 100 хил. през 2022 г. (по предварителни данни).

Общият брой на регистрираните с туберкулоза лица през 2022 г. е 775 (по предварителни данни). За сравнение през 2012 г. техният брой е 2 280. Запазва се тенденцията броят на мъжете да е два пъти по-голям от този на жените. Най-засегнати са възрастовите групи, както следва: от 45-54 г. (23%), над 65 г. (22%) от 55-64 г. (20%), от 35-44 г. (16%), от 25-34 г. (9%). През 2022 г. са регистрирани 49 случая на туберкулоза във възрастовата група от 0-17 г., което е 6.3% от всички случаи в страната.

През 2022 г. (по предварителни данни) са регистрирани 1 619 контактни на болни от туберкулоза лица, като 1 570 от тях са обхванати с химиопрофилактика.

Независимо от намаляването на заболяемостта в България, все още има региони, в които тя е над средната за страната. Такива са областите Враца – 41.9, Видин – 33.2, Монтана – 32.0, Ловеч – 28.4, Разград – 27.9, Кюстендил – 26.6, Ямбол – 25.3, Пазарджик – 22.6, Благоевград – 22.2, Сливен – 22.1, Пловдив – 21.3, Смолян – 21.2, Силистра – 19.6, Търговище – 18.7, Габрово – 18.2, Велико Търново – 17.7 и Хасково – 16.5.

В България диагностиката, лечението и профилактиката на туберкулозата са безплатни, независимо от здравноосигурителния статус на гражданите. Ежегодно Министерството на здравеопазването осигурява както финансов ресурс за противотуберкулозни лекарства от първи ред, лекарства за химиопрофилактика, ваксини, диагностикуми и консумативи за лабораториите, така и финансиране на болниците за лечение на туберкулоза.

През 2022 г. общо 6 неправителствени организации са изпълнявали дейности за превенция на туберкулоза сред компактни ромски общности в областите Варна, Добрич, Видин, Враца, Монтана,  Пазарджик, Пловдив, Русе, Разград, Силистра, Сливен и Ямбол. Открити са 24 случая на активна туберкулоза и 44 с латентна туберкулозна инфекция. На лицата е предложено безплатно лечение и химиопрофилактика.

С финансовата подкрепа на Глобалния фонд и Световната здравна организация в периода 2009-2022 г. е осигурено лечението на 320 пациенти с мултирезистентна туберкулоза (MDR-TB) в специализираната болница в Габрово.

Туберкулозата е лечима и предотвратима!

Успехите, постигнати в борбата с туберкулозата и постоянният спад на заболеваемостта са немалки, но въпреки това туберкулозата продължава да представлява заплаха за общественото здраве и не трябва да се подценява.

 

* * *

Туберкулозата е хронично инфекциозно заболяване, което засяга главно дихателните органи (90% от случаите). Развиват се и извънбелодробни форми със засягане на други органи и системи (лимфни възли, централна нервна система, сърце, очи, кожа, органи на коремната кухина, кости и стави, уро-генитална система и други).

Туберкулозата е лечима и предотвратима, но все още е една от основните причини за заболеваемост и смъртност по света, особено в страните от Азия и Африка.

Причинител на болестта

Причинител на болестта е туберкулозна бактерия, която се отличава със значителна устойчивост във външната среда. Особено дълго се запазва в храчките, отделяни от болните, включително и след тяхното изсъхване. В тъмни и непроветрени помещения издържа до 3 г. Туберкулозните бактерии са силно чувствителни на директна слънчева светлина и загиват след 5-10 минути.

Източници и начин на заразяване

Основен източник на зараза е болният от белодробна туберкулоза човек. Малка роля, като източници на зараза, имат болните от извънбелодробна туберкулоза.

Проникването на инфекцията в белите дробове става най-често по въздушно-капков път. Храчките на болен от туберкулоза съдържат милиони бактерии. Заразяването става много лесно, когато се намираме в близост с болен, отделящ туберкулозни бактерии при кашлица, кихане или разговор. Заразата може да се пренася и чрез прахта. Възможно е и заразяване по хранителен път – през устата.

Не при всяко попадане на туберкулозни бактерии в организма на човека се развива заболяване. Практически всеки човек се среща с туберкулозни бактерии, но заболява една малка част от хората. Около 22% от хората, които са били изложени на продължителен контакт с туберкулозната бактерия, се заразяват. От тях само една малка част – около 10%, развиват заболяването на даден етап от живота си. Дали човек ще развие заболяването или не, зависи в голяма степен от естествените съпротивителни сили на организма.

Повечето от хората остават само носители на бактерията и никога не развиват заболяването. При тях имунната система успява да се справи с туберкулозната бактерия и тя остава в латентен вид в организма, т. нар. латентна туберкулозна инфекция. Такива хора не могат да заразяват с туберкулоза други хора, но биха могли на даден етап, в резултат на влошаване състоянието на имунната система, да развият активна туберкулоза.

Латентната туберкулозна инфекция се установява основно с наличието на хиперергичен кожен туберкулинов тест на Манту, при отсъствието на клинични, микробиологични и лабораторни белези за активност. Лечение при латентната туберкулоза се предприема за да се предотврати развитието на активна туберкулоза в бъдеще. Стандартният курс на лечение при нея обичайно използва само един противотуберкулозен медикамент.

Рискови фактори

Непосредствен контакт с болен от туберкулоза

Злоупотреба с алкохол, тютюнопушене

Съпътстващи хронични заболявания

Намалени защитни сили на организма поради различни причини

Пребиваване продължително време в затворени колективи

Заразеност с вируса, причиняващ СПИН

Симптоми на туберкулоза

Кашлица – тя е характерен симптом, особено когато присъщата за пушачите „тютюнджийска кашлица” се променя

Храчки  – особено когато в тях се появи кръв

Повишена температура – продължително температурно състояние

Нощно изпотяване

Болки в гърдите – засилващи се при дишане и кашлица

Отпадналост и безсилие

Безапетитие

Отслабване на тегло

Понякога болестта може да се развие незабелязано. През този „скрит период” заразата прониква в голям брой хора, които живеят, работят, учат или са в контакт с болния. Новите болни също са източник на зараза и те могат да заразят други. Установено е, че за една година болен може да зарази 20 души, ако не се лекува.

Важно! Ако човек има някои от горепосочените оплаквания, незабавно потърсете съвет от лекар.

 

Профилактика на заболяването

  • Ваксиниране с БЦЖ ваксина след 48-ия час от раждането на бебето и реимунизиране при показания 
  • Поддържане на естествените съпротивителни възможности на организма чрез: пълноценно хранене, богато на белтъчини и витамини (месо, мляко и млечни продукти, риба, пресни плодове и зеленчуци); редовно практикуване на физически упражнения и туризъм
  • Отказване от тютюнопушене, злоупотреба с алкохол и употреба на психоактивни вещества (наркотици)
  • Поддържане на добра лична и обществена хигиена
  • Консумиране само на хранителни продукти (месо, мляко и яйца), преминали ветеринарно-санитарен контрол
  • Незабавно консултиране с лекар при установяване на някои от симптомите на болестта, а също така и при съпътстващи заболявания или прекарани наскоро инфекции.

 

 

Вижте още

Мария Бегова ще получи общинската награда“Любородие“

Общинската награда за краеведческа дейност „Любородие“ ще бъде връчена на 19 април 2024 година от …

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва бисквитки (cookies), за да Ви покажем съдържанието, което Ви интересува. Използвайки този сайт, Вие се съгласявате с нашите условия.