четвъртък , 25 април 2024

Бончевци в Исландия – страна от огън и лед

Директорът на СУ „Нешо Бончев“ Веска Барова, заедно с координатора на проект ТИМ+ ПРО Силвия и Бобекова и старши начален учител Пенка Дюлгярова

наскоро се завърнаха от обучение и образователни визити в Рейкявик най-северната и най-тъмната столица. Там тe участваха в дейност 4. “Мениджмънт на проекти и образователни визити”, програма Еразъм+, КД101.
Проектът цели развиване на чуждоезикови, дигитални и комуникативни компетентности чрез сътрудничество. Участниците представиха своите училища и проекти и се запознаха с новите проектни възможности на програма Еразъм+. Посетиха 2 училища – начално и прогимназия/гимназия.
 


За образователната система в Рейкявик представителите на СУ „Нешо Бончев“ споделиха
впечатляващи факти, различни от българската образователна система?
Кои са те?
учениците започват в 8:30 до 14:00. След това, ако пожелаят, остават на допълнителни извънкласни дейности до 10ч. вечерта.
– часовете са по 55 минути, нямат междучасия. Имат 1 почивка за 20 мин – задължително си ядат овесената каша (здравословно хранене) и 1 обедна почивка 30 мин.
Столовата в училището. Родителите плащат месечна такса от 11.000 исландски крони за поддръжка и материали. Масите се сгъват и столовата се превръща в актова зала за концерти;
– нямат дежурни ученици, нямат чистачи, всеки сам се грижи за хигиената в стаята. Вечер идва фирма, която почиства и дезинфекцира.
– всички навсякъде ходят по чорапки (на входа имат рафтове за обувки по класове и закачалки за връхните дрехи);
всяка връхна дреха има светлоотразител предвид тъмната част на деня, когато идват на училище;
навсякъде е еднакво приятно отоплено – всички домове и институции се отопляват с горещата вода от гейзерите;
образованието в Исландия е практически ориентирано, по-малко теоретично.
– преподава се Демокрация, Религия, Правата на децата – приоритет в исландската образователна система;
– имат по 4 часа седмично ръчни занаяти; 3 часа спортни дейности (1 от тях задължително е плуване в открит басейн, независимо от ниските температури и снеговете); 2 учебни часа на открито; 1 час музика; Музика и ИИ изучават до 10. клас;– – Лаптопите им се предоставят от училище и се дават за работа вкъщи. Проследяват се по IP адреса;
Част от външните басейни имат коридори. Има басейни с различни форми, размери и температура на водата, водни пързалки и др. водни съоръжения. Вътрешните басейни са с подвижно дъно според височината и възрастта на децата.
– още в 1. клас се учат да шият на шевна машина, режат, кроят, плетат;
„Гисла Сага Сурсонар“ – настолната им книга със саги
– След 10. клас се разделят на 3 направления – Хуманитарен профил; Чужди езици; Природни науки;
– Правителството разрешава след 10.клас гимназистите да учат дистанционно;
въпреки студа и снеговете, децата ходят с маратонки. Тротоарите никога не са заледени или непочистени – отдолу минават водопроводни тръби, през които изтича използваната вода от басейните или излишната вода от гейзерите. Всички обществени сгради и домакинства се отопляват също с вода от гейзерите!
– и още …. Интересни факти!
През декември има 3 часа светлина – от 11 до 14ч. За щастие, през февруари празнуват – имат 7 часа ден – от 10:20 (изгрев) до 17:20 (залез). Децата отиват по тъмно на училище и се прибират в тъмно 
Рейкявик предлага богата и нетрадиционна културно-образователна и развлекателна програма за туристи с образователни цели.
– #1 – The Northern lights – трябва да си голям късметлия в преследването на сиянието, има 10-ки трикове, които трябва да знаеш, за да го хванеш;
– Обиколка с гид, където освен атрактивните туристически забележителности може да се види и Бялата къща, където Рейгън и Горбачов са водили преговори за края на Студената война на независима територия, скритите потайности на най-северната столица на земята ( улицата на гейовете, Улицата с прането, улицата с играта “Дама”), университетите и др.;
– Концертната зала Харпа, лутеранската Холгримс кирхе и католическата църква; Sun Voyager ( корабът-мечта на викингите); преследване на китове и делфини с круиз;
Sun Voyager – лодката-мечта на викингите, символизираща светлина и свобода.
– Музеят Перлан – интерактивен музей, в който можеш да посетиш ледена пещера (-10градуса); да научиш повече как се формира Северното сияние, за първите заселници в Исландия (викинги, келти – ирландски роби); за произхода и съществуването на вулкани, гейзери, ледници, водопади, климатични промени на земното кълбо, застрашени видове и още мн. др.
Синята лагуна – от 1972г са открити естествени минерални басейни с различна температура, лекуващи псориазис и кожни проблеми;
– The Golden Circle (Арктическият полукръг), паркът на ЮНЕСКО Тфингвелир, Тектонската плоча между Евразия и Америка, гейзери, вулкани, водопади, глетчери(ледници)….
– полет над Исландия и Дивият запад;
Ако искате да ви докоснем до ледената земя на Северния полюс , можем с вас да споделим още интересни мигове, които са богат ресурс за интердисциплинарни уроци.

При интерес можете да разгледате уебсайта на Проекта www.daskalo.com/zvezdizi  
Стойността на Проекта е 27405€. Той приключва на 31.03.2022, но разпространението на дейностите продължава. Обучените мобилности от СУ „Нешо Бончев“ продължават да предоставят на учители и ученици възможности за повишаване на квалификацията и развиване на чуждоезикови, дигитални и комуникативне умения.

Вижте още

Наградиха участниците от детските полицейски управления

Доброволците от детските полицейски управления при ОДМВР-Пазарджик получиха много награди от участието си в Националния …

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва бисквитки (cookies), за да Ви покажем съдържанието, което Ви интересува. Използвайки този сайт, Вие се съгласявате с нашите условия.