В дните от 16 до 18 май ще се проведе XXVIII-ят Национален фолклорен фестивал „КОСТАНДОВО – 2025“. Организатор е НЧ “Просвета-1919“ в града със съдействието на Община Ракитово и Министерство на културата.
На „високата“ фестивалната сцена ще се изявяват фолклорни изпълнители от цялата страна – колективни и индивидуални, които ще получат плакет и грамота за участие.
Престижното жури е в състав: Иванка Паунова – дългогодишен диригент на народния хор при Ансамбъл „Пазарджик“ и ръководител на читалищни групи за народно пеене; Галина Асенова – ТВ водещ на фолклорни предавания, артист, читалищен организатор и член на Международния съвет на организаторите на Международни фестивали за фолклор и традиционни изкуства – България /ЦИОФФ – България/; Николай Чапански – фолклорен журналист с авторски предавания, сътрудник на БНР, БНТ и Радио България и издател на вестник „Фолклорен Хоризонт“.
Като съпътстващо фестивала събитие за четвърта поредна година ще отвори врати „Читалищна академия за фолклор“ – обучителна инициатива на Пазарджишкия регионален център „Читалища“. Лектори ще бъдат членовете на журито на фестивала и ракитовският музикант, учител по акордеон и народно пеене и ръководител на читалищни художествени групи Никола Янев, който ще представи свои ученици пред обучаващите се.
Тази година темата на Академията е „Ролята на фолклорните фестивали за насърчаване на културното многообразие на общностите“. Водещ ще е Радка Енчева-Кочева от Ресорния център за региона. Целта на форума е разглеждане на народното творчество като форма на културно изразяване и богатство, което да бъде пазено и насърчавано за развитие, като автентичното многообразие на общностите.
Академията за фолклор е посветена на 20-годишнината от подписването през 2005 г. на Конвенцията на ЮНЕСКО за опазване и насърчаване многообразието от форми на културно изразяване; за овластяване на народното творчество като значимо за културното самоопределяне на личностите, общностите и нациите; за осведоменост и за подкрепа на световните усилия за свободен достъп до култура и международно културно сътрудничество.
ИНФОРМИРА: инж. Радка Енчева-Кочева, РЕКИЦ „Читалища“ – Пазарджик