Част от присъстващите на обществената дискусия

Жители активно дискутираха съдбата на закритите училища в Панагюрска община

При изключителен интерес премина ДНЕС обществената дискусия за съдбата на бившите училищни сгради с отпаднала необходимост на територията на община Панагюрище. Целта на дискусията бе да послужи за основа, на която да се вземе управленско решение. Тя се проведе в Заседателната зала на Общинския съвет, на моменти беше емоционална и продължи почти 3 часа и половина. 

На обществената дискусия присъстваха доста представители на Българската православна църква
Председателят ан Общински съвет – Панагюрище Иван Лалов, модераторът на дискусията г-жа Радостина Гатева и кметът на Община Панагюрище Желязко Гагов.

Модератор на дискусията беше секретарят на Община Панагюрище г-жа Радостина Гатева. Преди началото тя обяви, че събитието ще се излъчва директно и прочете регламента, при който ще протече.

Освен граждани с позиция и 8 общински съветници, в залата бяха дошли  Негово Преосвещенство Белоградчишки епископ Поликарп, Радомир Чолаков – началник на кабинета на Пловдивския митрополит, Негово Високоблагоговейнство ставрофорен иконом Т. Хаджиев, Негово благоговейнство ставрофорен свещеноиконом Ат. Манолов, архиерейски наместник на Панагюрска духовна околия,свещеници, началникът на РУ – Панагюрище главен инспектор Петко Шотлеков.

Кметът Желязко Гагов призова изказващите се да използват силата на аргументите, а не силата на гласа. В словото си той акцентира върху активността на младежките организации и липсата на място, на което да се събират. Градоначалникът направи кратък преглед на училищата с отпаднала необходимост и запозна присъстващите с пристигналите идеи за тяхното бъдещо стопанисване. Предложения бяха изпратили: Цветанка Богоева, Спас Узунов, Дончо Калпаков, Борислав Лазаров, Веселина Ралчева. Общото между техните предложения беше закритите преди повече от десетилетие училища да се ремонтират и използват като зелени училища, места за спане от нисък ценови клас, места за младежки активности… Идеи за стопанисване на училищата с отпаднала необходимост бяха предложили още „Файър“ ЕООД, Сдружение „Добротворство“, Сдружение „Аутизъм днес“.

Негово Преосвещенство Белоградчишки епископ Поликарп

Презентация на идеята за стопанисване на закритото НУ „Свето Покровско“ от името на Пловдивска митрополия направи Негово Преосвещенство Белоградчишкият епископ Поликарп. Той каза, че намерението на църквата е сградата да стане Детски център „Покров Богородичен“, който да е място на вяра, възпитание, патриотизъм и подкрепа на младото поколение в „истинско социално-гражданско и духовно-нравствено образование“, както и всестранно развити личности. Според епископа в бъдещия център младите ще се приемат независимо от вярата, цвета на кожата и възможностите на децата.

Защо именно църквата трябва да го изгради, попита свещеникът и даде отговор, според който причината е в опита и мисията на духовния религиозен храм да се грижи за децата.

 

ЗА ИЗКАЗВАНИЯТА НА УЧАСТНИЦИТЕ В ДИСКУСИЯТА!

 

 

 

 

 

Вижте още

Силно вълнуващото слово на панагюрския кмет Желязко Гагов на 1 май

Братя и сестри! Българи! Нека помълчим за миг, за да чуем как стене земята под …

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва бисквитки (cookies), за да Ви покажем съдържанието, което Ви интересува. Използвайки този сайт, Вие се съгласявате с нашите условия.